Prawa i obowiązki kredytobiorcy

Wysokość sum, na jakie opiewa kredyt gotówkowy i powaga sytuacji jego zaciągnięcia, wymaga od odpowiedzialnego kredytobiorcy rzetelnego przygotowania się do podpisania umowy o kredyt. Warto zatem, aby poznał nie tylko swoje obowiązki (przede wszystkim finansowe), o których w dużej mierze zdaje sobie sprawę, ale również prawa, jakie posiada.

Czym jest rejestr klauzul niedozwolonych?

Podczas zawierania umowy o kredyt gotówkowy z kredytodawcą, warto pytać o wszystkie nurtujące nas sprawy. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z rejestru klauzul niedozwolonych. Możemy sprawdzić je na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji Konsumentów. Lepiej uczynić to zawczasu, oszczędzając sobie nerwów ewentualnej konieczności wkroczenia na drogę prawną.

Diabeł tkwi w szczegółach.

Podpisując umowę o kredyt gotówkowy, kredytobiorca powinien zdawać sobie sprawę z faktu, iż może ona odbiegać od formularzy informacyjnych, z jakimi wcześniej miał okazję zapoznać się w banku. Nie może zatem zakładać, iż są one tożsame.

Ponadto, umowy o kredyt gotówkowy częstokroć zawierają odwołanie do regulaminu banku, z którym dla swojego dobra, kredytobiorca powinien zapoznać się zanim umowę podpisze.

Możliwość odstąpienia od umowy przez kredytobiorcę.

Mimo, iż ranking kredytu gotówkowego i liczne wizyty w bankach umożliwiły wybór korzystnego kredytu gotówkowego, kredytobiorca może z różnych względów odstąpić od umowy cywilno-prawnej, jaką podpisał z kredytodawcą.

Sprawa jest dużo prostsza, w przypadku gdy umowa o kredyt gotówkowy zawiera klauzulę, zezwalającą na takie odstąpienie w okresie dwóch tygodni od daty podpisania tejże umowy. Co ważne, kredytobiorca nie jest niczym zobowiązany do wyjawienia powodów zmiany swojej decyzji.

Jednakże, jeżeli umowa z bankiem nie zawiera informacji w tym temacie, kredytobiorca ma prawo odstąpienia od niej w czasie trzech miesięcy. Niestety, nie zwalnia go to od spłaty naliczonych w tym okresie odsetek.

Możliwości uzyskania kredytu gotówkowego.

Obecnie, chcąc otrzymać kredyt gotówkowy, kredytobiorca może udać się osobiście do oddziału banku albo skorzystać z wygodniejszej dla wielu osób możliwości, a mianowicie uzyskania kredytu za pośrednictwem Internetu.

Potencjalny kredytobiorca przy pomocy wniosku, zaczerpniętego ze strony internetowej, składa swoją aplikację o kredyt. Jest to wniosek niezobowiązujący, którego złożenie skutkuje tym, iż w czasie 48 godzin konsultant bankowy, skontaktuje się nim. Zdarza się, iż niskie kredyty gotówkowe udzielane są nawet bez konieczności wychodzenia z domu, a osobiste konsultacje z doradcą bankowym doskonale są zastępowane przez ranking kredytów gotówkowych.

Sprawdź także...