Najpopularniejsze rodzaje kredytów bankowych

Oferty banków wypełnione są różnorakimi rodzajami kredytów, pożyczek czy kart kredytowych. Aby jednak podjąć racjonalną decyzję o skorzystaniu z jednego z wielu produktów bankowych warto poznać specyficzne cechy każdego z nich tak aby dobrać produkt do naszych potrzeb.konta oszczędnościowe

Kredyt hipoteczny

Rodzaj kredytu celowego zaciąganego w celu zakupienia mieszkania lub domu. Kredyt hipoteczny brany jest na wiele lat, często na 20 lub 30 lat, w efekcie czego decyzja o wzięciu takiego kredytu powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Również procedury jakie należy przejść w banku wnioskując o kredyt hipoteczny są bardzo skomplikowane w porównaniu do pożyczek gotówkowych. Oprócz standardowego zaświadczenia o zarobkach lub innego dokumentu potwierdzającego otrzymywane przez nas dochody, do banku musimy również dostarczyć szereg dokumentów dotyczących nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu. Kredytu hipoteczne udzielane są nie tylko w złotówkach, ale również w walutach obcych jak na przykład euro czy frank szwajcarski.

Kredyt konsolidacyjny

Ten typ zobowiązania przeznaczony jest dla osób, które obecnie spłacają kilka lub kilkanaście różnych kredytów i pożyczek co znacznie obciąża ich budżet domowy. Konsolidacja kredytów ma na celu zmniejszenie comiesięcznych obciążeń poprzez wydłużenie okresu kredytowania i obniżenie oprocentowania kredytu. Niekiedy kredyty konsolidacyjne udzielane są w formie pożyczki hipotecznej. Ma to miejsce szczególnie w sytuacji, gdy kredytobiorca przedstawia w banku do konsolidacji kredytu na łączną wysoką kwotę co wymaga bardzo długiego okresu kredytowania lub gdy jednym z konsolidowanych kredytów jest kredyt hipotecznych. Decydując się na konsolidację kredytów można uzyskać oszczędności nawet kilkuset złotych miesięcznie, a w skrajnych przypadkach nawet więcej.

Kredyt gotówkowy

Najprostszą formą pożyczania pieniędzy w banku są kredyty gotówkowe, których wzięcie nie wymaga przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń jak ma to miejsce w przypadku kredytu konsolidacyjnego lub hipotecznego. Kredyt gotówkowy nie jest kredytem celowym, a więc korzystając z oferty takiego kredytu nie trzeba przedstawiać żadnych dodatkowych zaświadczeń oprócz dokumentu potwierdzającego uzyskiwane przez nas dochody.finanse

Karta kredytowa

Kredytówki stały się w ostatnich latach bardzo popularne ze względu na wygodę jaką zapewniają posiadaczowi, ponieważ nie musi się on martwić o swój obecny stan konta o ile w terminie będzie spłacał kartę kredytową. Na popularność kart kredytowych wpływa również fakt, że posiadając taką kartę można skorzystać z niemal dwumiesięcznego darmowego kredytu jaki daje okres bezodsetkowy.

Limit kredytowy

Limit w koncie osobisty spełnia zbliżoną funkcję do karty kredytowej, ponieważ daje możliwość zaciągania długu w banku w dowolnym momencie do ustalonego wcześniej limitu. Przewagą limitu kredytowego nad karta kredytową jest fakt, że mamy stały wgląd do naszego zadłużenia i nie ulegamy złudzeniu jakim jest korzystanie z karty kredytowej.

Sprawdź także...